Korunovácia Panny Márie
4. apríla 2022
Aj do Raslavíc prišiel Mikuláš
7. decembra 2022

Farská púť na Butkov

            Naše putovanie na pútnické miesto Butkov v okrese Ilava, ktoré  je na Slovensku unikátom sme začali v  ranných hodinách 25.6.2022.  Butkov  pre mnohých z nás neznáme miesto, ale je to najmladšie pútnické miesto na Slovensku. Má výnimočnú polohu a aký je príbeh jeho vzniku? Vypína sa na dominante západného okraja Strážovských vrchov. Pôvod kopca začína na dne druhohorného a treťohorného mora plného jednoduchých živočíchov s vápencovými schránkami. Z nich postupných hromadením a spevňovaním vznikol za milióny rokov kompaktný vápenec.

            Prvým impulzom k vzniku pútnického miesta bola návšteva františkánskeho minoritu pátra Eliasa Vellu z Malty u generálneho riaditeľa cementárne Antona Barcíka. Ten vzal pátra na vrchol Butkova. „Bolo to v roku 2012, z nevysvetliteľných dôvodov navštívil práve mňa a po modlitbe a požehnaní na vrchole som dostal od neho odkaz, aby sme na hore postavili kríž. Nevedel som si to predstaviť, pretože miesto bolo súčasťou kameňolomu, kde bol zákaz vstupu. Dnes je to už vyňaté z ťažobného priestoru a o rok už stál na vrchole 12 metrov vysoký kríž, ktorý prišiel páter Vella požehnať,“ priblížil začiatky vzniku pútnického miesta Barcík.

           Po príchode do Skalného sanktuária Božieho milosrdenstva pohľad každého  z nás upútala šesťmetrová socha Matky Božieho milosrdenstva, ktorá symbolicky drží ochrannú ruku nad celým sanktuáriom. Naše putovanie sme začali krížovou cestou od Brány sv. rodiny, v pokojnom prostredí hory Butkov. Po krížovej ceste sme sa zúčastnili na slávení sv. omše a po jej ukončení, sme  do 15,00 hod.  využili čas  na tichú modlitbu v lone sanktuária, ktorý tvoria mnohé sakrálne objekty a kaplnky. Počasie v tento pútnický deň bolo slnečné, lúče slnka nás sprevádzali celou púťou a putovaním do skalného sanktuária sme si  uvedomili, že Skalné sanktuárium je nový duchovný pilier, ktorý Boh daroval na hore Butkov Slovensku, Európe a svetu. Je to miesto, z ktorého sme  odchádzali s predsavzatím „sem sa ešte vrátime“.